Aprilia

Aprilia şirketi Cavalier Alberto Beggio tarafından kurulmuştur. El yapımı ilk model motosikletler 1960’lı yılların sonunda piyasaya sürülmüştür.

Aprilia 2004 yılında Piaggio Group bünyesine katıldı. Noale Racing Bölümünün yeniden organize edilmesiyle birlikte Grup yarış faaliyetlerinin ufkunu genişletti. Off-road müsabakalara dönüş yapıldı ve Aprilia RSV4 2009’da ilk kez World Superbike yarışlarına katıldı. Bu son derece ile 2010 ila 2014 arasında altı dünya şampiyonluğu geldi.

294 MotoGP galibiyetiyle, Aprilia üst düzey motosiklet şampiyonasının tarihinde en fazla galibiyeti olan batılı üreticidir. 54 dünya şampiyonluğu: Grand Prix yol yarışı Dünya Şampiyonasında 38 (125 kategorisinde 20 ve 250 kategorisinde 18), 6 Superbike şampiyonluğu (2010 ve 2012 ve 2014’te Pilot/Üretici çifte şampiyonluğu, 2013’te Üretici Şampiyonluğu) ve 9 Off-Road şampiyonluğu (Supermoto müsabakalarında 7 ve Trial müsabakalarında 3).

Bugün Aprilia, son teknoloji ve spor kişilik karakteriyle buluşan farklı ürün modelleri sunmaktadır: çift silindirli naked Shiver 750’den Dorsoduro’ya, dünyanın ilk otomatik motosikleti Mana 850’den serisinin en yeni üyesi olan güçlü Caponord 1200’e, supernaked Tuono V4’ten doğrudan dünya SBK şampiyonu ünvanını koruyan motosikletten ilham alan ve R ve Fabrika olmak üzere iki versiyonu bulunan RSV4 ailesine kadar.

Aprilia scooter serisi de geri kalmıyor: serinin yıldızı Aprilia SRV850 şimdiye dek üretilen en güçlü scooter ve çekiş kontrolü ve ABS ile gelişmiş elektronik kontrol kiti donanımına sahip.

Benzersiz yarış deneyiminden faydalandığı zengin teknik çözümlerle bugün Aprilia motosiklet serisi teknolojide daimi liderdir. Motosikletlerin, Aprilia‘daki kilit üçlü yönlerden olan, kusursuz şasisi modern motor teknolojisi (RSV4 dünyada V4 yarış motoru ile seri üretilen tek modeldir) ve elektronik sürücü destek istemlerinde tartışmasız üstünlükle bir araya geliyor. Her bir Aprilia motosikletiyle, dünya çapındaki yarış etkinliklerinde geliştirilen deneyim gündelik kullanıma uyarlanarak performans ve emniyet arttırılıyor.