Bajaj

Hindistan’ın İngilizlerden bağımsızlığını kazanma mücadelesinin en yoğun şekilde yaşandığı 1926 yılında kurulan bu grubun şanlı bir geçmişi vardır. Grubun bugünkü tipik özellikleri olan sağlamlık, bağlılık, beceriklilik ve başarı azminin temeli esasen ortak bir nedene duyulan sürekli bağlılık günlerindeki doğumu kadar eskidir.

Bajaj Group, otomobillerden (iki tekerleklikler ve üç tekerlekliler) ev gereçlerine, aydınlatmadan demir çeliğe, sigortaya, seyahat ve finansa kadar geniş bir yelpazeye yayılan birçok sektörde yer alır. Bu grubun en önemli şirketi olan Bajaj Auto, dünyadaki dördüncü en büyük iki ve üç tekerlekli üreticisidir ve Bajaj markası, Latin Amerika, Afrika, Orta Doğu, Güney ve Güney Doğu Asya’daki birçok ülkede oldukça tanınır.

Grubun kurucusu Jamnalal Bajaj, Mahatma Gandhi’nin yakın bir dert ortağı ve talebesiydi. Aslında, Gandhiji tarafından oğlu olarak evlat edinilmişti. Bu yakın ilişki ve bağımsızlığa duyduğu derin bağlılık nedeniyle, yeni kurduğu işletmeye ayırması için Jamnalal Bajaj’a fazla zaman kalmıyordu.

O zamanlar 27 yaşında olan oğlu Kamalnayan Bajaj, 1942 yılında işletmenin başına geçti. O da Gandhiji’ye yakındı ve ancak 1947 yılında gelen Bağımsızlıktan sonra dikkatini tümüyle bu işletmeye verebildi. Kamalnayan Bajaj, grubu birleştirmekle kalmadı, ayrıca çeşitli üretim faaliyetlerini de çeşitlendirdi. Grubun bugünkü Başkanı Rahul Bajaj, 1965 yılında grubun sorumluluğunu üstlendi. Yaptığı yönetim sayesinde, Bajaj Auto‘nun cirosu 72 milyon INR’den 120 milyar INR’ye yükseldi, ürün portföyü genişledi ve marka küresel pazarda yerini buldu. Kendisi Hindistan iş dünyasının en önemli liderlerinden birisidir ve ticari zekâsı ve girişimcilik ruhu uluslararası alanda saygı görmektedir.

Yerli üretimin yanı sıra uluslararası ortaklıklar ve stratejik işbirliği projeleriyle de motosiklet sektöründeki gücünü ve etkinliğini pekiştiren Kuralkan A.Ş., 2013 Eylül ayında Dünyanı üçüncü büyük motosiklet kuruluşu olan BAJAJ AUTO ile ortaklık anlaşması imzalamıştır. Mart 2014 tarihinden itibaren 3 model ile bu ürünleri sektöre sunmuştur. Halen 6 model ile üretimine devam etmektedir. Kısa zamanda 128 bayisi ve 183 servis ağına ulaşan Kuralkan ile bu markanın Türkiye distribtörlüğünü devam ettirmektedir.