Beta

Her şey bisiklet yapan Giuseppe Bianchi ile başladı. Ardından oğlu Enzo, askerlik yaparken Arrigo Tosi ile tanıştı, kız kardeşi Elda ile evlendi ve hepsi birlikte çalışmaya karar verdi. Beta markası kuruluşundan 100 yıl sonra, şirket hala motosiklet sektöründe pazar lideridir.

On yılın başında Via Bellariva’daki tarihi ancak şimdi kullanılmayan fabrika terk edildi ve şirket Osmannoro’ya taşındı. 1966’da Floransa’da korkunç bir sel baskın yaptı ve Beta‘da ciddi hasara neden oldu, ancak şirket çok hızlı bir şekilde ayağa kalkmayı başardığı için şanslıydı. Yeni ev teknisyenleri grubunun tasarladığı motorlar üretime geçti.

Motosiklet sporu her zaman şirketin DNA’sının bir parçasıydı.
Yeni modelleri daha hızlı geliştirmek, yeni makineleri “canlı” test etmek ve bir ürünün yüksek kalitesini rekabette başarı ile sergileyerek satışları artırmak için değerli bir araçtır.

Bir dizi değişiklik nefes kesici bir hızla geldi. Motocross, Japon üreticileri tarafından giderek daha fazla baskın hale geliyordu, bu yüzden Beta denemelere odaklanmaya karar verdi. Dünya Şampiyonasını sık sık kazanmayı başaran bir dizi makine yaratıldı. Bununla birlikte, mopedlerin çeşitliliğini ihmal etmeden tüm off-road makinelerine sürekli bir bağlılık vardı.

Lapo Bianchi firmaya katıldığında Beta tarihinde bir kilometre taşıydı. Teknik ve ticari ittifaklar güçlendirilirken yurtdışındaki varlığını artırmak amacıyla tüm üretim ve idari yapı desteklendi. Şirket için “yeni sınır” haline gelen deneme yarışmalarında sürekli başarı elde edildi.

Şirket içindeki geniş kapsamlı değişimler, dış pazarlara odaklanmanın mümkün olduğu anlamına gelirken, KTM ve Suzuki ile önemli çalışma ilişkilerinin bir sonucu olarak, aralıktaki model sayısı kısmen arttı. Aynı zamanda, rekabetteki başarının iş geliştirme aracı olarak son derece yararlı olduğu kanıtlanmıştır.

On yıl içinde büyük değişiklikler oldu. Scooter pazarı sürekli gelişiyordu, dünya çapında Enduro motosiklet satışları artıyordu, Trial motosikletleri hala satıyordu, ancak daha az sayıda. Beta şimdi iki ve dört zamanlı motorlarının tamamını kendi bünyesinde üretiyordu. Şirketin spora olan büyük bağlılığı, daha prestijli olan ve şirketin daha önce hiç kazanamadığı üreticilerin unvanları da dahil olmak üzere daha fazla dünya şampiyonası kazanımı getirdi.