BMW Motorrad

BMW, 1913 yılında Karl Friedrich Rapp tarafından Almanya’nın Münih kentinde kurulmuştur ve mimari olarak meşhur merkezi halen oradadır. İlk zamanlarda sadece uçak motoru üreten şirket, 1928 yılında satın aldığı Fahrzeugtechnik Eisenach A.G. otomobil şirketinden sonra otomobil üretimine girmiştir. BMW ilk otomobil seri üretimini 1929’da 3/15 PS ismindeki otomobil ile başlamıştır. 1945 yılında 2. Dünya Savaşı’nın sona ermesi ile birlikte müttefik kuvvetler firmanın fabrikalarını kullanılamaz hale getirmiş ve BMW 1948 yılında daha ucuz motosiklet üretimine geçene kadar mutfak ve bahçe malzemeleri üretmiştir. BMW‘nin otomobil piyasasına dönüşü 1950’li yıllarda olmuş olsa da bu dönemde düşük satış rakamları yakalanmıştır ancak firma 1960’lı yıllarda birçok farklı, sedan ve spor kompakt modeller ile başarıyı yakalamıştır.

BMW Motorrad, 1917 yılında BMW‘nin ilk motosiklet üretimini uçak üretiminden uyarladığı sağlam ve güçlü bir teknolojiyle hayata geçirdi. İlk başarılı motosiklet üretimini ise BMW R32 modeli ile 1923’de gerçekleştirdi ve bu motosiklet BMW‘nin ürettiği ilk çift silindirli ‘Boxer’ hava soğutmalı motoru oldu. Bu motor tipi birçok revizyondan geçmekle birlikte prensipte aynı olacak şekilde günümüz teknolojisine uyarlanarak tüm R tipi BMW motosikletlerde kullanılmaktadır.

  1. Dünya Savaşı süresince BMW R75 tipi motosikletine sepet de ekleyerek personel ve mühimmat taşıma amacı ile orduya çok miktarda motosiklet satmıştır. Zündapp KS750 motosikletinden esinlenerek imal edilen bu motorlarda sepetin tekerlekleği de motordan tahrik almaktaydı. 1983’de su soğutmalı ve gerek üç gerekse de dört sıralı silindirden oluşan K serisi spor motorları piyasaya lanse etti. Kısa bir süre sonra da zincir tahrikli ve tek veya çift silindirli F ve G serisi motorları da piyasaya sürdü.

BMW otomobilden gelen teknoloji transferi ve AR-GE çalışmaları sayesinde, motosiklet dünyasına kazandırdığı birçok yenilikle sürüş güvenliği alanında çığır açmaktadır. Dünyanın en hızlı yarış motosikleti üretimi ile başlayan serüveni yalnızca arazi yarışlarında ve yarış pistlerinde değil, tüm motosiklet dünyasında BMW markasını ön plana taşır. Ürettiği unutulmaz modeller ve dünya çapında en çok satan motosiklet unvanıyla benzersiz bir tutkunun temsilcisi haline gelmiştir. Daima yeniliklerle dolu, önüne geçilemeyen performansa sahip motosikletler üreten BMW Motorrad‘ın zirve sahibi olmasında bu etkenler büyük rol oynar. Bunun yanı sıra BMW ürettiği 4 ve 6 silindirli motosikletleri ile de dünyanın en iyi motor üreticisi olduğunu kanıtlamıştır.

Model eklerinin anlamları: S -Sport, R – Roadster, RS – Reisesport, RT – Reisetourer, LT – Luxustourer, GT – Grand Turismo, GS – Gelande Strasse, ST (R 1200 ST) – Sporttourer, ST (F 650 ST) – Strasse, CS (R 100 CS) – Classicsport, CS (F 650 CS) – Scarver