Cagiva

Giovanni Castiglioni, 1950 yılında küçük metal bileşenler üreten CAGIVA‘yı kurmuştur. Şirketin ismi, kurucunun ve kurulduğu şehrin (Varese, İtalya) harflerine sahiptir.

CAGIVA 1978 yılında motosiklet işine girdi: Takım, Gianfranco Bonera e marco Lucchinelli tarafından sürülen, kırmızı/gümüş renkli iki motosikletten oluşuyordu. Zeki ailenin eski hobisi, kısa zamanda Avrupa’daki en dinamik motosiklet endüstrisi oldu. 17 Ekim’de CAGIVA, Schiranna’daki (Varese) fabrikayı AMF-Harley Davidson İtalya‘dan satın aldı.

8000 metrekarelik alan, yetenekli teknikerler ve zeki mühendislere ev sahipliği yaparken, Aermacchi Havacılık ve yakındaki MV Agusta‘nın ustalıklarını devraldı. Böyle zengin bir insan potansiyeli ile Castiglioni kardeşler, teknolojiye yapılan yatırımlar ile üretim döngülerini yenilerken, yeni bir teknik ofis kurarak sıradaki evrimi başlattılar.

1979’daki veriler, CAGIVA‘nın yaptığı yatırımların önemini gösteriyor: 150’den fazla çalışan, yıllık 40.000 adet motosiklet üretimi, 125cc ‘ den 350cc ‘ye kadar iki zamanlı motorlar sunan ve HD CAGIVA markası altında satılan 8 modellik bir broşür.

Tüm üretim CAGIVA adı altında toplandı. Motosiklet endüstrinde artık kendi motorlarını, şasilerini ve aksesuarlarını tasarlayıp üretebilen, başarılı bir fabrika olarak tanındı.

CAGIVA, Ducati ile yaptığı özel anlaşmayla 350cc ‘den 1000cc ‘ye kadar olan dört zamanlı motorları alarak büyük hacimli motosiklet sektörüne giriş yaptı. CAGIVA‘nın ilerleyişi, zor zamanlar geçiren veya daha tam gelişmemiş markaların (Ducati, Moto Morini, Husqvarna) stratejik olarak satın alınmasıyla devam etti.

CAGIVA‘nın en son yatırımı: MV Agusta markası satın alındı. Motosiklet tarihinde MV Agusta, diğerleriyle karşılaştırılamaz. Mutlak zaferlere sahip olan efsanevi markanın, modellerinden ayrılmayan açıklanamayan bir hissi var.

Bu satın alım, efsane MV’nin yenilenmesi ve mükemmelleştirilmesi için yapılacak olan yatırımların ilk adımıydı. Milano ulusal salonu, anında tüm dünyayı şok edecek olan MV Agusta modelinin resmi tanıtımına ev sahipliği yaptı: F4 Serie Oro.

Yeni MV Agusta‘nın başarısı, motosiklet endüstrisinde çok konuşuldu. Dünyanın her yerindeki hayranların ve habercilerin ilgi odağı oldu. New York’daki Guggenheim müzesinde düzenlenen “The art of motorcycle” sergisinde F4 Oro, sahnenin ortasında yer aldı.

2000 yılında yeni logo “CAGIVA elephant”tanıtıldı. Logo, markanın şanlı geçmişini ve gelecekteki dinamik tasarımını içinde bulunduruyor. Suzuki’nin 650’den 1000cc’ye kadar olan motorları kullanılan Raptor ve Navigator serisi, yeni milenyumda başladı. Aynı zamanda Mito ve Planet 125, 525 ve Raptor 125 olarak geliştirildi.

2008 yılında İtalyan Motosiklet markası MV Agusta ve Cagiva, Harley Davidson tarafından 70 milyon avro karşılığı satın alındı.

Castiglioni ailesine bağlı MV gurubu ‘nun yaptığı anlaşma gereği şirketin idaresini Claudio Castiglioni yapmaya devam edecek. Pek çok ikon olmuş MV modelini yaratan tasarım şefi Massimo Tamburini ‘de görevini devam ettirecek.

MV Agusta‘nın finansal problemlerinden dolayı yavaşlayan üretim yeniden eski hızına getirilecek.