Honda

Honda markasının hikâyesi, kurucusunun hikâyesiyle ile başlıyor. Soichiro Honda, 1906 tarihinde Hamamatsu yakınlarında 9 çocuklu bir ailede gözlerini açtı. Babasına bisiklet tamiratında yardımcı olduğundan mekanikle genç yaşta tanıştı. Metalürji üzerine eğitim almaya başlamasıyla Toyota şirketine satmayı düşündüğü yeni bir piston segmenti kurmayı hedefledi.

Tamirat işlerinde becerikli ve mekanik meraklısı Honda, boş vaktinin büyük bir kısmını icadını geliştirmekle geçirdi. Eşinin takılarını satmaya varana kadar karşılaştığı parasal sıkıntılara rağmen, Soichiro Honda projesini bitirmeye odaklandı. Çaba dolu yıllar sonunda ürününü Toyota‘ya sundu ama ürün reddedildi. İş Honda için inada bindi, Toyota‘nın ürününü reddetmesinin ardından Honda 2 yılını icadını geliştirmekle geçirdi. Ürün sonunda Toyota tarafından satın alındı.

Daha sonraları, ürünlerini daha etkin şekilde üretmek için Honda kendi fabrikasını kurmaya karar verdi. Fakat 1944 yılında, 2. Dünya Savaşı’nın bombardımanları ve 1 yıl sonra meydana gelen deprem, fabrikayı yerle bir etti. Hal böyle olunca Toyota‘ya piston segmenti üretimini devretmek zorunda kaldı.

Savaş bittiğinde, Japonya’nın durumu tam bir felaketti. Ülke kargaşa ve kıtlık içinde, özellikle benzin kıtlığı içinde yaşıyordu. Honda, çözüm yolları düşünürken, ordudan 2 zamanlı 500 adet motor alıp güçlendirilmiş bisikletlere takmak ve onları transmisyon kayışıyla daha da güçlendirmek aklına geldi. 1948 yılında böylece ilk Honda Motosikleti” doğmuş oldu. Pratik, ustaca hazırlanmış, sade ve ekonomik. Söz konusu motosiklete talep olağanüstü oldu ve “A Tipi” stoku çabucak tüketildi. Sonunda Soichiro Honda, bir daha terketmeyeceği başarıya giden yolda yürümeye başladı.

Başlangıçta motosiklet üretimi yapan firma zamanla otomobil, su motoru,(gemi, tekne, yat vb.) robot, güç ekipmanları (jeneratör, çim biçme aleti vs.) motor (herhangi bir işte kullanılacak akaryakıtlı motorlar) ve uçak üreten bir firma haline gelmiştir. Dünyanın bir numaralı motor üreticisi olan Honda Japon otomotiv sektörünün gelişmesinde ciddi katkılar sağlamıştır. Üretimi ile geniş kitlelere hitap eden firmanın dünyada çok sayıda alıcı kitlesi vardır. Özellikle Amerika, Kanada, Hong Kong, Güney Amerika ve Asya ülkelerinin genelinde Japonya’nın ilk temsilcisi olarak dayanıklılık ve teknolojisi ile satış rekorları kırmıştır.

Merkezi Tokyo’da olan Honda, dünya çapında pek çok ülkede üretim ve satış yapmaktadır. Geçmişten günümüze motor sporlarındaki başarılarıylada ön plana çıkan Honda, başlarda Amerika ve Kanada’da üretimine başladığı Acura markası ile de ciddi başarılar yakalamıştır.

Motosiklet sektöründede yine geniş bir ürün yelpazesine sahip olan firma 1959’dan bu yana dünyanın en büyük motosiklet üreticisidir.

Ayrıca dünyada ilk kez Hava yastıklı (Airbag) motosikletini üreten firmadır.