IZH

IZH motosikletleri, aynı zamanda silah (toplar, yarı otomatik silahlar ve füzeler) ve arabalar üreten bir Rus şirketi olan Izhevsk Mechanical Works şirketinin bir yan kuruluşudur. İlk IZH motosikleti 1928’de çıktı ve mühendis Pyotr Vladimirovich Mokharov tarafından tasarlanan 1200cc motorla donatılmış olan IZH 1 olarak adlandırıldı.

Bu ilk model, o zaman için oldukça etkileyici olan 24 beygir gücüne sahipti. Bu ilk modeli IZH 2, IZH 3, IZH 4 ve All-Union Motosiklet Yarışı’na katılan diğer beş model gibi diğer geliştirilmiş motosikletler izledi. Yarışma sona erdikten sonra, Rus üretici IZH 4 modelini geliştirmeye ve seri üretime hazırlamaya karar verdi. Ancak, şirketin diğer planları olduğu ve motosiklet üretimi öncelik olmadığı için tüm planlar terk edildi.

1930’larda Rus üretici herhangi bir sokak modeli üretmedi, ancak 1940’a kadar prototipleri denemeye devam etti ve sonunda IZH 9 modelini şirketin ilk seri üretilen bisikleti olarak piyasaya sürmeye karar verdiler. Üretim 1946’da başladı ve 1948’de ön teleskopik çatal ve 14hp’ye sahip IZH-350 C modeli ile çıktılar.

1950’de Rus IZH mühendisleri IZH-50 spor motosikletinin geliştirilmesini tamamladı, ancak bir yıl sonra IZH-49 resmi olarak piyasaya sürüldü. 50’li yıllarda, IZH bisiklet üretmeye devam etti, en önemlisi IZH 54 ve IZH 54A idi.

1958’de IZH, daha sonra (1957) Dünya fuarında Brüksel’de gösterilen bir motosiklet olan IZH-Jupiter modeli üzerinde çalışmaya başladı. Jupiter 1961’de seri üretime başladı ve 19 beygir gücü üretebilen bir motorla donatıldı.

Bu model oldukça etkileyici bir başarı kaydetti, bu yüzden Rus üretici IZH-Jupiter 2 adlı dizideki ikinci modeli üretti.

Şirket 80’lerde daha karmaşık bisikletler yapmaya başladı, bu nedenle bu hedefe ulaşmak için yeni bir fabrika satın aldılar. Bu yeni üretim tesisinde üretilecek ilk model, bir yıl 1982’de IZH-Planeta-4 tarafından takip edilen bir motosiklet olan IZH-Jupiter 4’dü. Jupiter serisindeki 5. model 1985’te geldi, bu motosikletin bu günlerde üretilen çoğu motosiklette görülen “Bekleme” düğmesi gibi yeni özellikleri bulunuyordu.