Kinetic

Kinetic Engineering Limited Hintli bir otomotiv üreticisidir. Şirket 1972 yılında HK Firodia tarafından kuruldu. Bugün, daha önce Kinetic Honda ve daha sonra Kinetic Motors markaları altında iki tekerlekli satış yapan bir otomotiv bileşeni üreticisidir. Kinetic Luna mopedi, yurtiçinde iyi bir satış gerçekleştirdi ve Arjantin, Brezilya, ABD ve Sri Lanka’ya yoğun olarak ihraç edildi.

Daha sonra Kinetic Engineering, elektrikli motorlu ve dişlisiz şanzımanlara sahip Kinetic Honda scooter’ları tanıtmak için Honda Motor Company ile bir ortak girişim kurdu. Kinetic ve Honda 1998’de yollarını ayrıldılar. Kinetic, 2008 yılında Mahindra‘nın %80 hisseye sahip olduğu Mahindra Automobiles ile ortak girişime girdi. Bu ortak girişim ile Mahindra, iki tekerlekli üretim tesislerinin yanı sıra Kinetic markalarını da satın aldı.

İki tekerlekli üretimi durdurduktan sonra Kinetic Engineering otomotiv parçaları üretip ihraç etmeye başladı. Kinetic Motors, Ocak 2011’de faaliyete geçti ve elektrikli araç üretme planlarını açıkladı.

Şubat 2014’te Kinetic, Mahindra İki Tekerlekli Araçlar’daki hisselerini 182 crore rupi için Samena Capital‘e sattı.

MV Agusta, 2015 yılında Hindistan çıkışlı Kinetic Group ile ortaklık kurdu.