MV Agusta

MV Agusta efsanesi Kont Domenico Agusta tarafından İkinci Dünya Savaşı sonunda Verghera köyünde başladı. İtalyan Meccanica Verghera (MV) firması ilk modelini (98cc) 1945 yılında tanıttı. Satış rakamları ve yarış pistindeki performansı iyiydi. MV Agusta takip eden yıllarda roadster otomobiller ve yarışçılar geliştirdi.

MV Agusta yarış başarılarıyla dünyaca bilinen bir isim oldu. 1958 ve 1974 yılları arasında MV Agusta 500cc sınıfında 17 Dünya Şampiyonluğu kazandı. Küçük 125cc sınıfında MV Agusta 5 şampiyonluk ve 250cc sınıfında 2 şampiyonluk elde etti. 1970’lerde MV Agusta‘dan daha üstün yarış ismi yoktu.

1950 ve 1960’larda MV Agusta Pullman, Turismo Rapido ve Raid gibi küçük kapasiteli roadster otomobiller üretiyordu. Bu modellerin hepsi gayet başarılıydı.

Yarış başarılarına rağmen Kont Augusta bu süper başarılı dört silindirli motorun üretim serisi için uygun geliştirilmemiş olmadığında ısrarlıydı. Hatalar, kaliteli bir yarış motoru bekleyen hayranlar için pahalıya mal oldu. Bunun yerine onlara sunulan de-tuned (ayarı indirgenen) 600 dört büyük bir başarı olamadı.

MV Agusta bu başarısızlıktan ders aldı ve 1970 yılında güçlü yarış modellerine epeyce benziyen 750 Sport modelini tanıttı. Bu MV Agusta‘dan beklenendi ve anında başarı kazandı. 750 Spot pahalı olmasına rağmen çok iyi sattı. İzleyen yıllarda 750 Spor güncellendi ve 1975 yılında 750S America modeli ABD pazarına sunuldu.

Dört büyük motorlar pahalı olmalarına rağmen genellikle elde üretiliyordu. Firmada mali sorunlar başladı. Büyük dörtlerin başarısı bile MV Agusta için sorun olmaya başlamıştı. Kont Agusta uzakta 1971 kalp krizi nedeniyle öldü, ve kardeşi Corradino idaresinde, şirket finansman sorunlarından kurtulamadı.

MV Agusta motosiklet departmanı, büyük MV helikopter şirketin bir parçasıydı ve 1977 yılında Agusta ailesi bu işte gücünü kaybetmişti. Son motosiklet 1980 yılında satıldı ve MV Agusta kapılarını kapattı.

1991 yılında MV Agusta Cagiva tarafından satın alındı. MV Agusta yeniden Cagiva rehberliğiyle yeniden motosiklet pazarına girdi. Cagiva Tamburini (bir zamanlar Bimota ortağı) tasarımcısı çok güzel bir MV Agusta tasarladı, bu yeni 749cc motora Ferrari yardım etmişti. Yeni F4 750 bir muhteşemdi. Kullanımı, stili ve yüksek hızı F4’ü çok arzu edilir yaptı.

Ne yazıkki Cagiva kendi mali sorunlarıyla karşılaştı ve yeni F4 serisi ve diğer (Brutale gibi) yeni modelleri için olan planlarına rağmen, devam edemedi. Yüksek borçları nedeniyle önce 2004 yılında Malezyalı otomotiv şirketi Proton‘a daha sonra da 2006 yılında GEVI spA‘ya ve 2008 yılında Harley-Davidson‘a satıldı. 2010 yılında ekonomik kriz nedeniyle Harley-Davidson MV Agusta‘yı Claudio Castiglioni’ye (Cagiva’ya) geri sattı. Yeni yatırımlar sayesinde MV Agusta yeni ürünlerle geri döndü.

2015 yılı itibarıyla Korlas Otomotiv, tam yetkili Türkiye ve KKTC distribütörü olarak yürümekte olduğu MV-Agusta, Ducati ve Triumph motosikletlerinin Türkiye yapılanmasına hız vermiş ve İstanbul Ataşehir’de toplamda 1400m2’den fazla kullanım alanında hizmet veren iki ayrı teşhir, depolama ve servis alanlarını hayata geçirmiştir.

Korlas Otomotiv, Türkiye genelinde beş büyük ilde beş yetkili satıcı ve servis olmak üzere yedi coğrafi bölgeden yetkili servisle temsil edilmektedir.