MZ

MZ Motorenwerke Zschopau GmbH, Almanya merkezli bir motosiklet üreticisidir. Şirket, 1906 yılında kurulmuş olup 1956’da MZ adını aldı. Şirketin merkezi Zschopau’da yer almaktadır.

Şirket, 1906 yılında Danimarkalı mühendis Jørgen Skafte Rasmussen tarafından kuruldu. 1923 yılında DKW adını aldı ve 1932’de Audi, Horch ve Wanderer ile birlikte Auto Union‘u kurdu. II. Dünya Savaşı’ndan sonra fabrika Doğu Alman hükûmeti tarafından kamulaştırıldı.

Kuralkan Grubunun otomotiv sanayinde faaliyet gösteren şirketi motosiklet sektörüne ilk adımını 1987 yılında MZ Motosikletlerin Türkiye Distribütörlüğü ile atmıştır. Türkiye’de efsane marka olan MZ modeli kısa sürede Türkiye’nin en çok satan motosikleti olmuştur.
1989 yılında Berlin Duvarı’nın yıkılmasıyla beraber Doğu Almanya’da bulunan MZ fabrikasının kapatılması gündeme gelmiştir. Konu hakkında yapılan görüşmeler neticesinde fabrika tüm ekipmanları ile beraber Türkiye’ye taşınmıştır.

Almanya’nın yeniden birleşmesinin ardından şirket 18 Aralık 1990 tarihinde özelleştirildi. Şirketin fabrikası ve ETZ modellerinin patenti Kuralkan Motorlu Araçlar A.Ş tarafından satın alınırken eski şirketin devamı olarak Motorrad und Zweiradwerk kuruldu. Şirketin kötüye giden mali durumu yüzünden 12 Ocak 2008 tarihinde üretimi durdu ve fabrikası kapandı.