OSET

OSET kurusucu Ian Smith’in oğlu Oliver Smith tarafından bir araya getirilen OSET CORP, OSET elektrikli off-road motosikletlerin geliştirilmesini sağladı. Bebeklikten itibaren motosikletlere karşı çok ilgili olan Oliver’ın en yakın zamanda kendi motosikletini istediği belli oluyordu. Babası, motosiklet almak için Oliver’ ın 6 yaşına gelmesini beklemek istemedi. Ancak piyasada ona uygun bir motosiklet de bulamadı. Kötü amortisörlü, güçsüz, ağır ve sıcak bir egzozu olan motosiklete çocuğunu bindirmek istemedi. Bu da elektrikli bir motosiklet yapma fikrini doğurdu.

2004 yılında ortaya çıkardığı elektrikli Trial motosiklet konsepti ile birlikte elektrikli scooter tipi makineleri araştırdı. Elektrikli scooter’ı modifiye ederek küçük bir trial motosiklete çevirebileceğini anladı. Trial sürücüsü ve emekli mühendis olan Mike Bucholz ile bir araya gelen Ian, Oliver daha 3 yaşındayken ilk elektrikli motosikleti üretti ve hatta Oliver oldukça rahat bir şekilde bu motosikleti sürdü. Bundan bir hafta sonra ise ilk Trial yarışına katıldı.

Başarılı olduğu anlaşılan elektrikli motosikletin ardından şirket kuruldu, daha çok prototip üretildi. Üreticiler ile iletişime geçilip, patentler alındı ve marka şekillendi.

2010 yılında Amerika’dan İngiltere’ye taşınan firma, dünya çapında 25 ülkede satış yapıyordu.

OSET motosikletlerin efektif olarak geliştirilmesi ve üretilmesi için, birçok insan ve büyük firma beraber çalışıyor. Elektrik teknolojisinin uygulanabileceği alanlar araştırılıyor. Elektrikli motosiklet ve trial yarışları için çeşitli kulüpler ile ortak hareket ediliyor.

2010 Ulusal küçük teker klasmanında OSET 16.0 36v ile ikinci olan Oliver Smith, yeni OSET 20.0 prototipi ile sezon sonunda birincilik aldı. OSET, 2010 yılında Dirt Rider Dergisinin yılın ürünü ödülünü aldı.

2011 ve sonrasında, başka bir on yıla girerken OSET için heyecan verici bir zaman olacak.