Ural

Ural‘ın hikayesi 1939’da, SSCB’nin 2. Dünya Savaşı öncesi hazırlıkları sırasında başladı. Molotov / von Ribbertrop anlaşmasına rağmen Sovyetler Birliği, yakında Nazi Almanya’sının acımasız lideri Adolf Hitler ile savaşa gireceğini biliyordu. Joseph Stalin, Rus vatanını işgalci Alman tanklarından, kara kuvvetlerinden ve özel güçlerden korumaları için kara kuvvetlerini de içinde barındıran ordusuna, her alanda operasyona hazırlanması için emir verdi. Blitzkrieg taktiğinin Polonya ordusu üzerindeki etkisini gördükten sonra, SSCB için seferberlik olağanüstü önem taşıyordu.

Kızıl Ordu için en uygun motosiklet modelinin hangisi olduğunu tartışmak için SSCB Savunma Bakanlığında bir toplantı yapıldı. Ordu, Finlandiya ile olan savaşından sonra, ekipmanını modernize etmek istiyordu çünkü kullandıkları motosikletler tatmin edici şekilde çalışmıyordu. Teknolojieri geri kalmıştı ve üretim kalitesi arzulanandan çok daha düşüktü.

Resmi kaynaklara göre, uzun tartışmalardan sonra, BMW R71 motosikletinin, Kızıl Ordu’nun isteklerine en uygun olan motor olduğuna karar verildi. 5 motosiklet, tarafsız İsveç’deki aracılar tarafından satın alınıp, Rusya’ya kaçırıldı. Moskova’daki Sovyet mühendisleri, bu 5 BMW‘yi söktüler. BMW tasarımının her ayrıntısını kopyalayıp, kendi motorlarını ve vites kutularını Moskova’da üretmek için taslaklar ve kalıplar ürettiler. Motorla ilgili herşey çözülüp yeniymiş gibi gösterildi. 1941’in başlarında, M-72 motosikletlerinin ilk deneme örnekleri, ilk görüşte motosikletlerin üretimini onaylayan Stalin’e gösterildi.

(Tesadüfen, bu orjinal BMW‘lerden bir tanesi hayatta kaldı ve fabrika müzesinde sergileniyor. Harley-Davidson‘da BMW‘nin tasarımını kopyaladı ve 1,000 e yakın Harley-Davidson XA (Experimental Army) düz-çift silindir şaftlı motosikletleri 2. Dünya Savaşı Sırasında Amerikan Ordusuna gönderdi. O sırada, Japonya’da, Riyushko, Harley-Davidson V-çift silindir motosikletleri kopyalıyordu!)

Daha muhtemel bir hikaye ise, BMW fabrikası, üretim çizimlerini ve döküm kalıplarını kendi yolladı. Molotov / Ribbentrop Paktı’nın bir sonucu olarak, Sovyet “Dostlarına” farklı alanlarda destek amacıyla teknoloji transferleri gerçekleştirdiler. Sovyet mühendisleri, Alman uçak fabrikalarını gezdiler ve bütün haliyle topları örnek olarak geri getirdiler. OPEL Kadett, savaştan hemen önce Sovyetlere verildi; fakat, seri üretim ancak savaşın sonunda Moskvitch 400 olarak başladı. 1941’de, BMW R75’in seri üretimine başladı ve R71’in üretimine devam etmedi. Üretimden kalkan R71 modelini Sovyetlere tedarik etmek, o zaman için iyi bir fikir olarak görünmüştü.

Moskova’daki bir fabrika, yakında yüzlerce Rus M-72 sepetli motosikleti üretmeye başlayacaktı. Nazi Blitzkrieg taktiği o kadar başarılıydı ki, Sovyet stratejistleri Alman bombardıman uçaklarının Moskova fabrikasına kolayca ulaşabileceğinden korkuyorlardı. Motosiklet fabrikasının daha doğuya, bombardıman menzilinin dışında, kaynak bakımından zengin olan Ural Dağları bölgesine taşınması kararı alındı. Seçilen bölge, uçsuz bucaksız Ural Dağları’nın Sibirya steplerinde küçük bir ticaret kasabası olan Irbit’ti. 1917’deki devrimden önce Irbit, Rusya’nın önemli bir ticaret ve fuar merkeziydi.

Kasabadaki tek sağlam bina, bira fabrikasıydı. Yakında, M-72 için inşa edilecek yeni üretim kompleksini hazırlamak için uzun saatler harcanan, araştırma ve geliştirme merkezine dönüştürülecekti. 25 Ekim 1942’de ilk M-72’ler savaşa gönderildi. 2. Dünya Savaşı sırasında, 9,799 tane M-72 motosiklet, keşif müfrezeleri ve mobil birlikler için ön safhalara gönderildi. (2. Dünya savaşından kısa bir süre sonra, yeni geliştirilen bir model için büyük motor kapakları üretildi. Bu yeni model Glock olarak tanınıyordu, telif hakkı yasaları yüzünden hiçbir zaman üretilmedi. Motor kapakları neticede etraftaki hayvanat bahçelerine bağışlandı ve orada maymunlar için oyun aletleri olarak kullanıldı.)

Ural‘ın hikayesi, Rus ve Avrupa savaş alanlarında, Hitler’in ordularının terörünü alt etmek için yardım etmesi ile başladı. 2. Dünya Savaşından sonra fabrika yenilendi ve 1950’de, 30.000.nci motosiklet üretildi. 1950’nin sonlarında, Ukrayna’daki bir fabrika, Ural‘ların üretimini askeri kullanım için aldı ve Irbit Motorcycle Works (IMZ), Ural’ı yerli sivil kullanımı için üretmeye başladı. Araçların popülerliği, Ruslar arasında sürekli arttı ve 1960’larda, fabrika tamamen sivil üretime geçti.

İlk Ural‘lar 1953’de, genel olarak gelişmekte olan ülkelere ihraç edildi. 1960’ların sonunda, gelişmiş olan ülkelere olan teslimatlar da başladı ve bununla birlikte her kıtanın yollarında gittikçe daha fazla Ural ortaya çıkmaya başladı. Ural’lar, fiyat, eskimez tasarım ve sepet kullanışlılığının eşsiz bir birleşimi oldu.

Kasım 1992’de, Devletin sahip olduğu fabrika, Uralmoto Joint Stock Company‘ye dönüştü. Uralmoto özelleştirilen bir varlıktı, %40’ı yönetim ve çalışanlar arasında hibe yoluyla paylaşıldı, %38’i açık arttırmada özelleştirme kuponları ile satıldı (yine çoğu yönetim ve çalışan kadrosuna), ve %22’si devlet tarafından muhafaza edildi.

1998’in başlarında Ural, özel Rus ilgilileri tarafından satın alındı; artık Devlet’in sahip olduğu bir şirket değildi. (satın alımdan kısa süre sonra 2000’de, devlet payları, yatırımcılara paylaştırıldı.) Yeni sahiplik, yeni yönetim, taze fikirler ve üretim teknikleri, modernize edilmiş tasarım ve gelişmiş teknoloji, hepsinden önemlisi, üretimin her alanında kalite kontrol getirdi. Ural Motosikletler, yeni bir yüze büründü. Dışa çıkan motor, klasik Ural’ın görüntüsünü korurken, kalite kontrol teknikleri ve alaşım ile döküm tekniklerinin daha iyi kullanılması, daha iyi mühendislik toleransları, daha iyi boya ve krom, daha güçlü ve iyi bir motoru oluşturuyor. Eski Ural‘lar hakkındaki, sağlam rulmanlı bir şasi ve doğal olarak dengelenmiş bir tasarımı da içinde bulundurarak, iyi ve eşsiz olan tüm özellikler korundu.

Bugün fabrikada üretilen ana motosiklet modelleri, sert Rusya yolları akılda bulundurularak üretilmiş, dayanıklı Ural sepetli motosikletleridir. Rusya’da, sadece atların ve Ural motosikletlerin, gereken yere malzemelerin ulaşımı için kullanılabildiği bölgeler oldukça fazla. Ural Motosikletler, 4-zamanlı hava-soğutmalı düz-çift silindirli motora, geri vitese sahip 4 vitesli bir şanzımana, şafta, çift diskli kuru debriyaja, yaylı şok emicilere ve kampana frenlere sahip. Yeni, tek ve sepetli modeller, batı marketlerinin zevkine uyması için yakın zamanda geliştirildi.

Ural, dünyada, sepetli ve ağır kapasiteli motosiklet üreten birkaç marka arasındaki tek Rus markası. Rus pazarlarında satılan Ural motosikletlerin yanı sıra, aynı zamanda Avustralya, İngiltere, Birleşik Devletler, Fransa, Hollanda, Belçika, İspanya, Yunanistan, Norveç, Finlandiya, İsveç, Almanya, Mısır, İran, Güney Afrika, Brezilya, Uruguay, Paraguay ve sayısız diğer ülkeye satılıyor. İlk M-72’nin üretim bandından çıkmasından itibaren, 3.2 milyondan fazla motosiklet teslim edildi.

Bakımı kolay ve kullanması eğlenceli olan çok yönlü ve ekonomik bir ulaşım aracı olarak sürekli gelişen Ural için gelecek parlak görünüyor.

1998 yılında ticaret hayatına atılan firma ortakları tarafından; geçmişteki motosiklet satış, servis, ekipmanlı araç ve üst yapı üretimi konularındaki bilgi birikimleri doğrultusunda kurulan RESTAR OTOMOTİV TURİZM SANAYİ İÇ VE DIŞ TİCARET A.Ş. 2015 yılında ticari faaliyetlerine başlamıştır.

Kuruluşundan itibaren; dünyada sepetli motosikletlerin en köklü markası olan URAL motosikletlerin ve yine Retro motosikletlerin köklü markası ROYAL ENFIELD motosikletlerin Türkiye satış ve satış sonrası hizmetlerini yürütmektedir.

Söz konusu faaliyetleri doğrultusunda İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya’ da bulunan 4 bayilikleri ile birlikte 7 bölgede bulunan servis ağı ile yüzde yüz müşteri memnuniyeti odaklı hizmet anlayışını sürdürmektedir.