Yamaha

Yamaha Motor, Temmuz 1955 yılında Japonya’da Yamaha Motor Co., Ltd. Şti.‘nin kurulmasıyla doğdu. 150 adet gibi oldukça fazla sayıda motosiklet üreticisinin yaşam savaşı vererek rekabet ettiği bir pazara nispeten geç katılan bir üreticiydi. Yeni firmalar kuruluyor, diğerleri muazzam bir hızla büyüyor ve birkaçı da sorunlar yaşıyordu. Yamaha Motor‘un tarihinde, dünya pazarında sürekli en iyi olma hedefiyle şirketi bugünkü bulunduğu global kurumsal yapıya zorlayarak taşıyan mücadele ruhunu fark edeceksiniz.

1998 yılı motosiklet sürücüleri için yıllar boyu hatırlanacak bir yıl oldu. Çünkü o sene Yamaha son on yılın en dikkate değer supersport modeli olarak kabul edilen YZF-R1 modelini piyasaya çıkardı. Safkan yarış motoru ve şasi teknolojisiyle R1 yine Yamaha‘nın ilk kez ve her seferinde “Kando” üreten ürünler sunma taahhüdünü vurguluyor.

Yamaha‘nın 2 zamanlı motor teknolojisindeki derin bilgisi Şirketin 1960 yılında dıştan takma deniz motoru pazarına girmesine yol açtı.  1970 yılı, Yamaha‘nın ilk 4-zamanlı motosikleti 650 cc XS-1’in lansmanına şahitlik etti. 1970-1980 yılları arasında şirket aralarında Arazi Araçları, golf arabaları, jeneratörler ve endüstriyel robotların yer aldığı bir çok yeni ürünün imalatına yöneldi. Bunu 1980 yılında yüksek performanslı otomobil motorları ve su araçlarının geliştirilmesi izledi.