Jawa

1929 Çek motosiklet üreticisi Jawa FRANTISEK JANECEK tarafından kuruldu. Jawa ismi Janecek ve Wanderer isimlerinin ilk iki harfinden oluşmuştur. Ocak 1878 yılında Frantisek Janecek Doğu Bohemya’da çiftçilikle geçinen Kaster Dedinou kasabası’nda doğdu.

Frantisek mekanik ve teknik okulda Berlin’de ögrenim gördü ve mühendis oldu. Daha sonra Prag’a döndü ve Bohemyada büyük bir şirkette çalışmaya başladı. 31 yaşına geldiğinde kendi adına Prag’da mekanik atölyesi açtı.

Jawa firması makineli tüfeklere el bombası üreten, eski bir cephane fabrikasının dönüşümü ile kurulmuştur. Firma sahibi Frantisek Janecek 1920’lerin ortalarinda iki tekerlekli motorlu araçlar üretmeye karar vermiş ve üretime baslamıştır. Üretimi hızlandırmak ve 500 cc. motosikletler üretebilmek için Almanya’dan Wanderer firmasından lisans almış ve iki ismin ilk hecelerinin birleştirilmesiyle yeni şirketin ismi olan “JAWA”ismi ve markası türetilmiştir. Yeni marka 9 Kasım 1929 yılında “65822/Bern” sıra numarası ile patent koruması altına alınmıştır. 1929 yılında ilk üretimini yapmaya başladı. Jawa markası özellikle sportif başarılarıyla meşhur olmuştur. İlk başarılar 1930 yılında ilk altın madalyasını Uluslararası 6 Gün Rekabet Yarışları / Off-Road kazanmasıyla başlamıştır. Başarılar 2. Dünya Savaşı’nın bitmesinden sonra, 15 World Trophy, 11 Silver Vase ve 25 kez de çeşitli Avrupa Şampiyonluk unvanları kazanmasıyla devam etmiştir.

Ayrıca 1960 yılında pilot Frantisek Stastny pist yarışlarında pek çok kez de Grand Prix of The World Championships kazanmıştır. Çek motosiklet sanayinin başarılı öncüsü olan JAWA markasının kullanımı 1997 yılında kurulan JAWA MOTO spol. s.r.o. şirketi tarafından bütün dünyada motosiklet kullanıcıların ve özel meraklılarının hizmetine sunulmuştur.

1878 yılında doğan mühendis Frantisec 1943 yılında  silahlanma sektöründe bir kaç yıl çalıştı. İçinde hep kendi motosikletini üretme arzusu vardı. Motosiklet hakkında hiç bir deneyimi yoktu. Alman motosiklet üreticisi Wanderer üretimi durdurma kararını aldığında bunu fırsat bilip Puch marka motosikletle Wanderer arasında bir motoru planladı. Wanderer firması BMW ile rekabet edemiyordu. Planlanan ilk Motosiklet 23 Ekim 1929 yılında piyasaya sürüldü. İlk model 500 cc idi, 18 beygir güç üreten,100 km yolu 6 litre benzinle kat edebilen bu motor yüksek fiyatlı olmasına rağmen yeni düzenlemelerle başarılı ve güvenilir olarak kabul edildi. 1930’ların başında piyasada başlayan durgunluk sebebiyle yeni bir atılımda 1932 yılında 175 cc’lik modeliyle giriş yaptı. İlk üretilen modele rağmen 70 kg, 80 km/s hıza ulaşan  100 km de 3.5 litre benzin tüketimi ile 500 cc’lik ilk üretimden daha başarılı olup 3000 adet satılmış ve ilerleyen dönemlerde 27,535 adet yapılan bu model 1946 yılında üretimi durdurulmuştur.

1940 yılına gelindiğinde bu efsane markayı kuran geliştiren kişi Frantisec Janecek 61 yaşında vefat etmiştir. Bu yıldan itibaren Ogar marka motosiklet markası Jawa‘nın egemenliğine girmiş ve üretimi başlamıştır. Bu yıllardan sonra, Frantisec Janecek’in oğlu, firmanın başında bulunmuş ve firma gelişimine devam etmiştir. Jawa motosiklet bugün dünyada en çok bilinen ve satılan markalar arasında yer almıştır. Dünyada belirli ülkeler Jawa‘yı çok sevmiştir. Türk Halkı da Jawa marka motosikleti, en çok kullanan milletlerin başında gelmiştir.

Hindistan’da bulunan fabrika 1996 yılında kapanmış arkasından Çin’deki fabrika kapanmış, 1997 yılında Çek Cumhuriyeti’nde yeniden faaliyete geçmiştir.