Kawasaki

Her şey Shozo Kawasaki tarafından 1878 yılında Japonya’da bir tersanede başlamıştır.

Bugün, Kawasaki Heavy Industries, çok farklı pazarlarda faaliyet veren, en son teknolojileriyle ön planda olan büyük bir küresel bir mühendislik firmasıdır. Kawasaki motosikletleri Japonya, Michigan, Filipinler, Hindistan, Endonezya, Bangladeş ve Tayland’daki fabrikalarda üretilmektedir .

Tam ölçekli motorsiklet üretimine elli yıl önce başlamıştır. İlk motosiklet motorunun tasarlanması, uçak motorlarının geliştirilmesi ve üretimi için gerekli olan teknik bilginin kullanılmasıyla sağlanmıştır.

Yıllar boyu geliştirlen sayısız yeni model bu pazarın şekillenmesine yardımcı olup, bu süreç içinde makinelerinin hızı ve gücü bir çok kalıcı efsane oluşturmuştur. 1996 yılında, 10 milyonuncu aracını üreten şirket, artık motosiklet binicilerinin tüm ihtiyaçlarının geniş ölçüde karşılaya bilmektedir. Bu Kawasaki‘nin en önemli yeteneği haline gelmiştir.

Kawasaki felsefesi ve başarısı iki kelimeyle özetlenebilir, “bir rüya ve çok çalışma”. Bu iki kelime 1966 yılının Mart ayında Amerikan Kawasaki Motosiklet Şirketi’ni kuruluşunun nedeni olmuştur. Şirketin Amerika’daki ilk merkezi Chicago’da eski bir et ambarıdır. Bu mütavazı fabrika Amerika pazarına açılmak için bir başlangıç olmuştur.

Hemen hemen hiçbir şey ile başladılar”müşteri yok, distribütör yok, resim yok. Ama  bunlardan daha  önemli birşeyleri vardı, başarılı olmak için güçlü bir istek ve  fabrikalarda daha  iyi ürün üretme sözü.”

Çiçeği burnunda girişimciler, ilk bisikletlerinin distribütörlüğü için ‘Omega’ adı altında birkaç küçük özel firma ile görüşüldü. Ama Amerikalı biniciler daha fazla heyecan istedi. Bunun üzerine şirket, Samurai ve Avenger ile binicilere hızlı bir dönüş yaptı, ve bu Kawasaki’nin yüksek performanslı eğlence konusunda uzmanlaşmış bir şirket olacaklarının ilk göstergesi oldu.