Scorpa

1993 yılında MarcTeissier ve JoelDomergue tarafından kurulan Scorpa Şirketi, güçlü bir kimliğe sahip, yüksek bir kalite seviyesi sunan yüksek performanslı motosikletler tasarlamak amacıyla trial motosikletleri tasarladı, geliştirdi ve ticarileştirdi.

8 hafta içinde tasarlanan ve inşa edilen prototip, “Type 293” olarak adlandırıldı, bir Rotax motoru ile donatıldı ve BrunoCamozzi’nin ellerinde Dünya Şampiyonası ve Fransa Trial Şampiyonasına katıldı. Spor başarılarının yanı sıra, geliştirme, endüstriyel üretim ve bir dağıtım ağına katılan bu yeni trial motosikletine olan meraklılarının ilgisi çok oldu.

1993 yılının Kasım ayında, resmi sunumunun ardından, ilk toplu üretilen Scorpa Works294 üretildi ve 100 kopya satıldı. Ekim 1994’te halefi, geliştirilmiş bir sürüm olan Works 295 250 kopya sattı.

1995 Paris’teki WorldTwoWheels şovunda “Easy” adlı yeni bir model tanıtıldı. Teknik özellikleri ve tasarım kimliği nedeniyle çok ilerlemiş, 300’ün üzerinde satılmıştır.

1996’da “Easy”nin yeni mahsulü teknik olarak çok yenilikçiydi ve çok gelişmiş bir arka fren sistemi ile aresonans emme ve egzoz sistemi kullanıyordu. Model 250 ve 280 cc olmak üzere iki motorla üretildi.

1999’da  Scorpa, Yamaha Motor Corporation ile temasa geçti. 250 cc iki zamanlı ve 125 cc dört zamanlı motorların ve ayrıca yeni 250 cc dört zamanlı motorların sağlanmasıyla sonuçlanan bir ortaklığı geliştirmek istiyorlardı.

2009’da Ticaret Mahkemesi, Scorpa Üreticisinin tasfiye edilmesini emretti. 2009 sonbaharında şirket Sherco tarafından satın alındı. 4 zamanlı modeller Yamaha motorlarla donatılmıştır ve iki kademeli modeller Sherco motorları ile donatılmıştır.

Akrep Rönesansı şimdi her zamankinden daha belirgin. Yaratılışının 20. yıldönümü olan 2014’te yepyeni bir model piyasaya sürdü. Yeni 2014 Scorpa, markanın 20’nci yıl dönümünü hatırlatacak olan Twentyto olarak adlandırıldı. 125cc ve 280cc olmak üzere iki motor boyutu sergilendi.

Rider MOTO 2004 yılında Ankara kurulmuştur. Rider kısa süre içinde Ankara’da Motocross ve Enduro motsiklet sporlarının merkezi haline gelmiştir. Rider sayesinde Ankara’da enduro ve motokros sporları yaygın olarak yapılmaya başlanmıştır.

Rider İtalyan TM Racing  ve Fransız SHERCO ile SCORPA Motosikletlerinin Türkiye Distribütörüdür.

Rider Enduro Motokros konusunda dünyanın sayılı Kask Bot Giyim Kuşam, Koruyucu malzeme, Aksesuar ve yedek Parça firmalarının Türkiye Distribütörüdür.