Husqvarna

Husqvarna Group, hızar, benzinli tırpan, çalı tırpanı, kültivatörler, çim biçme makinesi, biçme makineleri ve dikiş makinesi dahil olmak üzere İsveçli bir dış mekan güç üreticisidir. Merkezi Stockholm, İsveç’te bulunan Grup ayrıca inşaat ve taş endüstrileri için tüketici sulama ürünleri, kesim ekipmanları ve elmas aletleri üretmektedir.

1896’da Husqvarna fabrikasında bisiklet üretimi başladı ve motosiklet bölümü Cagiva‘ya satıldı. Birkaç patent tescil edildi. Son bisiklet 1962 yılında üretildi.

4–5 km / saat hıza ulaşabilen ilk motosiklet 1903 yılında üretildi. 1930’lardan itibaren, Husqvarna‘nın hafif motorları, başarılı bir yarış pisti ve motocross motosikletleri yapmaya yardımcı oldu. Husqvarna‘nın Motocross Dünya Şampiyonası’nda ilk şampiyonluğu 1959 ve 1960’ta gerçekleşti. Operasyon 1987’de elden geçirildi ve 2013’ten beri KTM ailesinin bir parçasıdır.

2018’de elektrikli motosikletler, Pexco GmbH, Schweinfurt, Almanya tarafından sunulmaktadır. Puello ailesi (eski Haibike yöneticisi) ve KTM Industries AG‘nin (KTM motosikletleri) CEO’su Stefan Pierer tarafından kuruldu. Shimano’nun motorları dahil edildi.